پیشگیری از پوکی استخوان در کودکی

مصرف پروتئین سویا در اوایل زندگی میتونه به پیشگیری از پوکی استخوان کمک کنه

به غیر از شیر، پروتئین سویا می تونه اون چیزی باشه که برای استخون های قوی و پولادین توی بزرگسالی نیاز هست. تحقیق جدیدی که در ژورنال FASEB چاپ شده نشون میده که رژیم غذایی مبتنی بر میزان بالای پروتئین ایزوله سویا می تونه به کاهش احتمال پوکی استخوان در بزرگسالی کمک بزرگی بکنه. این اولین باریه که دانشمندا از مدل های حیوانی برای اثبات فرضیه پیشگیری از پوکی استخوان در کودکی استفاده کردن.

 

«تغذیه کافی و متناسب می تونه توده استخوانی بدن رو افزایش بده». این رو جین ران چن، پزشک متخصصی میگه که توی این تحقیق از آزمایشگاه توسعه استخوان مرکز تغذیه کودکان آرکانزاس شرکت داشته. «مصرف غذاهای حاوی سویا درجات مختلفی از مزایا رو داره، از جمله کاهش احتمال پوکی استخوان در بزرگسالی».

 

برای اینکه به نتیجه قابل قبولی برسن، چن و همکارانش از یک مدل خیلی جوون موش صحرایی ماده استفاده کردن. یک گروه از این موش های صحرایی یه رژیم مبتنی بر پروتئین ایزوله سویا رو برای ۳۰ روز استفاده میکنه (از روز ۲۴ پس از تولد ال روز ۵۵)، و بعدش هم بهشون یک رژیم معمول موش های صحرایی  داده شد تا زمانی که به سن ۶ ماهگی رسیدن. در جریان این تحقیق شرایط رو جوری تغییر دادن که عوامل پوکی استخوان پس از یائسگی شبیه سازی بشن و بعدش میزان پوکی استخوانشون اندازه گیری شد.

 

تورو پدرسون، سردبیر ژورنال FASEB : «این پند کهن که بچه ها به شیر نیاز دارن تا استخوان های پولادین بسازن هنوز درسته، ولی اینجا شواهدی رو داریم که اجزاء پروتئینی شیر سویا عوامل استخوان ساز مهمی دارن».

این یافته میتونه سرانجام به تاثیر های مهمی در سلامت کودکان سراسر جهان  منتهی بشه.

منبع: ساینس دیلی (علم روزانه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *