سویا یا وی؟ مساله اینست

ترجمه از سایت بادی بیلدینگ دات کام
وقتی بحث سر بیشتر کردن جوابتون توی باشگاه هست، واقعا چه فرقی بین پروتئینا میبینیم؟ جواب کوتاه اینه: سویا و وی شبیهن، ولی متفاوتن

سویا به اندازه وی برای ساخت ماهیچه ها مفیده: چیزی که علم بهمون میگه

خیلی از تحقیقات نشون دادن که پروتئین سویا به اندازه وی موثره، تازه اگه ازش موثرتر نباشه. در واقع سویا باعث میشه حجم توده عضلانی بدن بالا بره.

اولین تحقیقی که داریم از کالج پزشکی ورزشی آمریکا (ACSM) هست که اسپانسرش اتحادیه ملی لبنیات آمریکاست. این تحقیق نشون میده نوشیدنی های بر پایه سویا به شکل معنی داری حجم توده عضلانی رو نسبت به رقبا افزایش میدن.
بر مبنای این گزارش هر دو پروتئین های سویا و شیر در ایجاد هایپرتروفی عضلانی موثر هستن که باعث شد از اون به بعد به سویا به چشم یک منبع پروتئین پس از تمرین نگاه بشه.

یک گزارش دیگه نشون میده که مصرف روزانه پروتئین سویا، وی یا مخلوطی از این دو باعث افزایش توده عضلانی بدن میشه و در سطح هورمون های تستوسترون و استرادیول ۲۰ مردی که در این تحقیق شرکت داشتن تغییر بدی ایجاد نمیکنه.

همونجوری که دکتر گریگ پاول (داروساز)، مدیر قبلی بخش تغذیه کمپانی سولای توضیح میده:
نتایج این تحقیق تاییدکننده گزارش های پیشین بر اساس مقایسه اثر پروتئین های سویا و وی روی توده عضلانی هست و این دیدگاه رو تقویت میکنه که ورزشکاران حرفه ای می تونن از یک رژیم غذایی مبتنی بر هر دوی این پروتئین ها استفاده و سود ببرن.
داگلاس کلمن، مدیر بخش تغذیه و تحقیقات بالینی میامی به حرف های گریگ اضافه میکنه:
ما باور داریم که این گزارش تاییدکننده امنیت استفاده از پروتئین سویاست و نشون میده پروتئین سویا به اندازه وی در بدست آوردن نتایج راضی کننده از تمرین های ورزشی آقایون موثره.
توی این تحقیق از پنجاه گرم پروتئین های مختلف به همراه انواع ورزش های مقاومتی استفاده شده. تحقیق ثابت میکنه که همه منابع پروتئینی در بدست اومدن توده عضلانی مناسب موثر بودن و در سطح تستسترون افراد و منبع پروتئینشون (سویا، وی، یا مخلوط این دوتا) تفاوتی نبود.

 

سویا چه فرقی با وی داره:

در حالی که توی باشگاه سویا و وی باعث میشن که ماهیچه هاتونو بسازین، ولی این دوتا پروتئین یه تفاوت هایی هم دارن. سویا خصوصیات منحصربفردی داره که باعث میشه ارزش داشته باشه اونو توی رژیم غذاییتون داشته باشین (حتی اگه هنوز اکثر نیاز پروتئینی تون رو از وی تامین میکنین)
ورزشکارایی که هم از سویا و هم از وی توی رژیم غذاییشون استفاده می کنن از سطوح مختلف جذب آمینواسیدها شون سود می برن. پروتئین سویا به شکل موندگارتری از وی توی بدن جذب میشه که رسیدن آمینواسیدها به ماهیچه ها رو به یه شکل پایدار میرسونه.
این تحقیق یه نتیجه دیگه هم داره: سویا میتونه با تولید رادیکال های آزاد حین تمرین مقابله کنه، که میتونه دلیل افزایش سرعت ریکاوری عضلات بعد از تمرین باشه.

 

سویا و وی مکمل همن:

 

وقتی که از هر دوی این پروتئین ها استفاده بشه، اثر همدیگه رو تکمیل میکنن: وی سرشار از آمینواسیدهای شاخه ای هست، و سویا سرشار از گلوتامین و آرژنین. آرژنین به عنوان محرک تولید هورمون های آنابولیک عامل تولید عضلات شناخته میشه.

 

چه انواعی از پروتئین سویا داریم:

دانه سویا قبل از اینکه قابل مصرف توی غذا و مکمل ها باشه باید مراحلی رو طی کنه.
۱- دانه ها تمیز میشن، شکاف داده میشن، خرد میشن و پوسته هاشون جدا میشه.
۲- روغن سویا گرفته میشه
۳- باقی محتویات خشک میشن که اینجا کنجاله بدون چربی سویا رو داریم
۴- این کنجاله منبع تولید چند نوع مهم پروتئین سویا هست: کنسانتره پروتئین سویا، ایزوله پروتئین سویا و پروتئین سویای بافت دار

https://www.bodybuilding.com/content/soy-friend-or-foe.html

نتیجه گیری

قطعا نیاز به تحقیقات بیشتری هست، ولی اگه بخوایم به همین گزارش ها استناد کنیم پروتئین سویا میتونه یه کمک کننده آنابولیک عالی باشه، چه به تنهایی استفاده بشه و چه همراه پروتئین وی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *